Ağlama Duvarı

2004 yılında, Genelkurmay 2. Başkanı iken İsrail’e resmi bir ziyaret yapmıştım. Resmi programda Kudüs’teki Ağlama Duvarı ile Mescid-i Aksa’yı ziyaret de yer almaktaydı. Ev sahibinin yaptığı tekliflere uymak ve özellikle inançlarına karşı saygılı davranmak her şeyden önce bir nezaket ve insanlık kuralıdır.

Osmanlı İmparatorluğu’nun zamanında tamir ettirerek koruduğu Ağlama Duvarını ziyaret esnasında, Fatiha suresini okuyarak dua ettik. Daha sonra da Mescid-i Aksa’yı ziyaret ettik.

Karalama Kampanyası

2008 yılı Ağustos ayında Genelkurmay Başkanlığına atandırılmam beklenmekteydi. Haziran ayı içerisinde, bu atamayı engellemeye yönelik, medya üzerinden, birileri tarafından bir “karalama kampanyası” başlatıldı.

Ağlama duvarında çekilmiş fotoğrafları, kara propaganda amaçları için kullananlar, her sıkıştıklarında o fotoğraflara dört elle sarıldılar. İftiralarına, hakaretlerine devam ettiler. Mahkemedeki ilk duruşmamda, neden savunma yapmayacağımı ve hiçbir soruya cevap vermeyeceğimi açıklayan konuşmamdan sonra, tarafıma yöneltilen ilk soru Ağlama Duvarında çekilen resimle ilgili oldu.

Mescid-i Aksa’daki Fotoğraflar

Biz Müslümanlar için ayrı bir önemi olan Mescid-i Aksa’da dua ederken çekilmiş fotoğraflarımız da var, ancak kendilerinde insanların inançlarını, imanını sorgulama hakkını görenler, bu fotoğrafları görmediler.

İlker Başbuğ’un aynı İsrail gezisi sırasında Mescid-i Aksa’da dua ederken çekilmiş fotoğrafı

Hakaret ettikleri kişinin, belki de ilk defa, Türk Ordusunun en yaygın adlarından birinin de “Peygamber Ocağı” olduğunu dile getirmiş olmasına da kulaklarını tıkadılar. Çünkü onlar, kör ve sağırdırlar.

İslam dinini en son ve en mükemmel din haline getiren en önemli nedenlerden birisi, kutsal dinimizin, dini Allah ile kul arasında olan bir konu olarak kabul etmesidir. Bu nedenle, Allah ile onun kulu arasına girmeye cesaret edenler, bu yetkiyi nereden almaktadır?

Musevilik, semavi dinlerden birisi olup Kudüs’teki ağlama duvarı da kutsal bir yerdir. Bu kutsal yeri ziyaret eden herkesin Musevi olabileceklerini ileri süren cahiller, herhalde İstanbul’da Sultanahmet Camisi’ni ziyaret edip, orada dua eden herkesin de Müslüman olduğunu mu düşünüyorlar?

Türk ve Müslüman Kimliğimle İftihar Ederim

Bugün ben Türk’lüğümle ve elbette Müslüman olmamla da iftihar ederim. Aynı gezi esnasında dinimizde özel bir yeri ve anlamı olan Mescid-i Aksa’yı da ziyaret etmiş olmaktan mutluluk ve huzur duydum. Ancak, benim Türklüğümle ve Müslüman olmamla iftihar etmem, bu ülkenin vatandaşı olsun olmasın farklı etnik köken veya dini inanca sahip olan kimseleri küçümseme ve onların bu durumlarını sorgulama hakkını da bana vermez.

Bu iftiracıları Allah’a havale etmenin yanında, yasal zeminde de mücadelemiz devam etmektedir ve edecektir. Bu kapsamda, Silivri 2. Sulh Ceza mahkemesi, 2 Ekim 2013 günü, Ağlama Duvarında çekilen fotoğraf üzerinden facebook isimli sitede yapılan hakaret içeren beyanlar nedeniyle yargılanmakta olan üç kişinin TCK’nun 125. maddesi gereğince “hakaret suçunu” işlediklerinden dolayı cezalandırılmalarına karar verdi.

Her şeye rağmen, Türkiye’de adalet dağıtan yargıçlar da var.

Bir Yorum

  • İSLAM ARSLANOĞLU

    AK PARTİYE OY VERMİŞ EMEKLİ BİR EMNİYET MENSUBU OLARAK BU KONUDA SİZE HAK VERİYORUM BENDE BİR MÜSLÜMAN OLARAK ANLAMA DİNLEME VE MERAK ETTİĞİM İÇİN YURT DIŞINDA KİLİSE ZİYARETİ YAPTIM YANİ BEN ŞİMDİ HRİSTİYANMI OLDUM SİZİN AĞLAMA DUVARINI ZİYARETİNİZ HATTA DUA ETMENİZ DAHADA İLERİ GİDEYİM DİN DEĞİŞTİRİP MUSEVİ BİLE OLSANIZ BUNUN YARGILANDIĞINIZ SUÇ İSNADI İLE NE ALAKASI VAR ONUDA ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM SAYIN CUMHURBAŞKANININ DERS KİTAPLARINDA BİLE OKUTULAN BİR ŞİİR YÜZÜNDEN CEZAEVİNE GİRMESİ İLE BU KONUDA SİZE YAPILAN YARGILAMA PARALELLİK GÖSTERİYOR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.